MALKARA

1) Gazi Ömer Bey Türbesi:

Malkara'daki çarşı camii (Gazi Ömer Bey Camii) halen mevcut olup, ibadete açıktır. Türbesi Caminin bahçesindedir. Kesme taştan ve 8 köşeli (mudalla) biçiminde olup, pencereleri mermer çerçevelerle ve demir parmaklıklarla örtülmüştür. O'nun şanına yakışır sağlamlık ve güzelliktedir. Sonradan konulduğu anlaşılan demir kapının üzerinde yağlı boya ile yapılmış Osmanlı arması, paslara karışmış, silik bir şekilde belli olmaktadır. Yapılış tarihi Hicri 908, Miladi 1488'dir.

Halen mevcut olan bu bina onun şahsına yakışacak güzelliktedir. Kesme taştan bina edilmiştir. Kapısının üzerinde bulunan kitabesi şöyledir.

“Kad fate el-emir el-kebir el-suluk'ul-melik el-islam
El müşerref bilcihad ve ziyaret ül beytü'l-haram
Ani Ömer Bey ibn Turhan Bey Fi tisa seman mie 908 hicri”

2) Kasap Mahmut Türbesi:

100 Yıl Atatürk Parkı içindedir. Daha önceleri burası mezarlık olup, mezarlık kaldırılırken bu türbe kaldırılmamıştır. II. Mahmut zamanından kalmadır.

3) Emirler Türbesi:

Camiatik Mahallesinde bulunur. Türbenin içinde 2 mezar bulunmaktadır.

4) Fatih Baba:

Camiatik Mahallesinde bulunmaktadır.

5) Gazi Baba:

Karacahalil Köyünde bulunmaktadır. Halk arasındaki rivayete göre adı bilinmeyen bir eren Elmalı kalesinde savaşırken şehit düşmüş ve o gece atı ile beraber ışıklar saçarak Karacahalil köyü yakınlarındaki ufak bir tepeye uçmuştur. Bu tepeye Gazipaşa Tepesi denir. Halk tarafından burası kutsal sayılarak, bazı kişilerce ziyaret edilip dileklerde bulunmaktadır.

6) Şeyh Davut Kabri:

Tekke Köyünde bulunmaktadır,

7) Yegan Baba Türbesi:

Camiatik Mahallesinde yol üzerinde bulunmaktadır. I. Murat zamanından kalmadır.

8) Üçler Türbesi:

Hacıevhat Mahallesi, Erenler semtinde bulunmaktadır. Biri kız ikisi erkek üç kardeşin mezarı bulunmaktadır. Ne zaman yaşadıkları kesin belli olmamakla birlikte düşmanlarla yaptıkları mücadelede bayatlarını kaybeden üç kardeşin üzerine kurulmuştur.