MALKARA

Camiatik Mahallesinde İncebey mevkiinde tepe üzerinde bulunan Şehitlik Abidesi, 1912 yılında Bulgarlar tarafından şehit edilen 263 masum vatandaşımız için yapılmıştır. Vatandaşlarımızın şehit edildiği Kasap Mahmut'un çöplüğü denilen bu yer, Malkara Askerlik Şubesi Başkanının gayretleri ve cami Derneğinin desteği sonucu 1957-1960 yılları arasında derlenerek, Malkara'ya yakışır bir şekilde park olarak düzenlenmiş ve halkın ziyaretine açılmıştır. Çevresi çiçek ve güller ile bezenmiş ve 1968 yılında belediye tarafından yapılan çevre duvarları ve içinde bulunan ağaçlar ile bölge halkının en çok ziyaret ettiği bir mekan olmuştur. 1972-1975 yılları arasında fazla ziyaret ve dinlenme sonucu çay ocağı devreye sokulmuştur. Yoğun istek üzerine 1976 yılında Şehitlik Abidesi, ışıklandırılması yapılarak Şehitlik Parkı olarak halkın hizmetine verilmiştir.

1912 öncesi II. Murat zamanında yaşamış Mahmut Bey Veled-i Kasap mescidinin burada olduğu yaşlılardan ve yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Kasap Mahmut mescidi savaşlar esnasında yakılarak tahrip edilmiş, zamanla tamamen ortadan kalkmıştır.

Malkara ilçesi bulunduğu konum itibari ile asırlarca bu vatana birçok şehitler vermiştir. Osmanlı döneminde yapılan savaşlarda verdiği sehitlerin yanında, Balkan harbinde, Çanakkale savaşında ve milli mücadele sırasında vatan ve millet uğruna birçok Malkaralı seve seve canlarını vermişlerdir. Aziz yurdumuzun her köşesi olduğu gibi Malkara'da her karış toprağı semtlerimizin kanları ile sulanmış kutsal topraklardan oluşan bir ilçedir. Tarih boyunca birçok şehit veren ilçenin, özellikle Balkan harbi sırasında verdiği şehitlerin anlamı bambaşkadır.

a) Balkan Harbi Şehitliği:

1912 yılında Balkan savaşının birinci döneminin sonunda Malkara Bulgar 4 üncü Ordu Birlikleri tarafından işgal edilmiştir. Bulgar orduları, eski Kalivye (Gönence) yolu üzerindeki Gerçem çeşme yönünden Malkara'ya girmişlerdir. Şehir içindeki kahvelerde oturan Türk gençlerini sebepsiz yere rahatsız eden Bulgar milisleri ile Türk gençleri arasında kavga çıkmış Türkler, Bulgarları feci şekilde dövmüşlerdir. Bunun üzerine Kurban Bayramının 1. günü olan 7 Kasım 1912'de Bulgarlar Gazi Süleyman Paşa Camiinde Bayram namazını kılan cemaati camiden çıkarken alıp, halen şehitliğin bulunduğu yere getirmiş ve 263 masum vatandaşlarımızı kurşuna dizmişlerdir.
263 vatandaşımızın şehit edildiği Kasap Mahmut'un çöplüğü denilen yer, Malkara Askerlik Şubesi Başkanının gayretleri ve cami Derneğinin desteği sonucu 1957-1960 yılları arasında derlenerek, Malkara'ya yakışır bir şekilde şehitlik parkı olarak düzenlenmiştir.
1968 yılında bu parka Şehitler Abidesi adı verilerek Belediye Başkanlığınca etraf duvarları yapılmıştır.

Şehitlik anıtının üzerinde şu yazı bulunmaktadır:

“Ey Türk Genci!... 7 Kasım 1912 (1328) Çarşamba günü Kurban Bayramı sabahı şafakla beraber Bulgarlar tarafından 263 Masum kardaşlarımızın işkence ile burada şehit edildiklerini, Sende Unutma”


b) Küçük Şehitlik:

Malkara Gazi Ömer Bey Camii havlusu içinde kalan Küçük Şehitlik ise, cesedi teşhis edilip, cami havlusuna gömülen kişiler arasında Asım Bey ile oğlu İlyas Talat Efendi de bulunmaktadır. Özellikle Bulgarlar tarafından haksız yere şehit edilen 263 kişiden 248'i büyük şehitlikte, 15'i ise Gazi Ömer Bey cami havlusu içinde bulunan küçük şehitlikte yatmaktadır.