GÜNCEL

MALKARA’DA KURTULUŞ COŞKUSU

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri 14 Kasım 2019 Perşembe akşamı saat 18.30'da başlayan programlarla kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde başlayan programda Edirne Belediye Bandosu bir birinden değerli parçaları seslendirmesinin ardından Eski Otogar Alanına doğru Kurtuluş Korteji yürüyüşü gerçekleştirildi.

Ayna Konseri öncesi Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, 14 Kasım Malkara’nın kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen 3. Geleneksel Şehit Jandarma Uzman Çavuş Selim Vural Taekwondo Turnuvası ve Malkara Kurumlar Arası 14 Kasım Kurtuluş Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası’nda derece giren sporculara ve takımlara madalya ve kupalarını takdim etti.

Kurtuluş Bayramı konuşması ile konsere gelen vatandaşlara duygu dolu anlar yaşatan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Bugün sevdamız Malkara’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılının onuruyla, gururuyla, coşkusuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyete, Malkara’mıza,  Kurtuluşumuza sahip çıkan hemşerilerimi en içten duygularımla saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Bugün günlerden “ONUR…”

Bizlere Onur'un ne demek olduğunu anlatan Albay Reşat’ın günü.

97 yıl önce bir milletin kaderini değiştiren Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe’de onurlu bir asker vardı. Adı Albay Reşat Bey.

Başkomutan Mustafa Kemal telefonda; 'Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız?' diye sorduğunda;

Albay Reşat Bey: 'Komutanım, yarım saat sonra alacağız.' demiştir.

Yarım saat geçmesine rağmen düşman çetince direnmektedir. Gazi Mustafa Kemal yarım saat sonra tekrar arar.

Reşat Bey’i istiyorum. Der.

Telefondaki asker Gazi’ye; 'Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti.

Mesajı okuyorum komutanım; 'Yarım saat sonra bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü tutamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.'

Okunan mesajın ardından Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar ağzından ise şu kelimeler dökülür; 'Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdir.'

Bu olayın ardında 45 dakika sonra Çiğil Tepe alınmıştır.

Bu öyle bir onur ki; 45 dakikalık gecikme için canından vazgeçebilecek kadar sözüne bağlı ve şerefli bir insanın dünyada eşi ve benzeri bulunmayacak kutlu bir davranışıdır.

Şükürler olsun ki; böyle onurlu bir neslin onurlu evlatları olarak buradayız.

Onuru ve Vatanı Uğruna Canını Feda Eden Komutan, Emanetin Malkara’nın Emanetidir. Rahat uyu.

Bugünün Adı Dünyaya Kocaman Harflerle Yazılan “CESARET” ti

O öyle bir Çanakkale’ydi ki; Mehmet Akif'in dizelerinde yazdığı gibi 'Eski dünya, Yenidünya bütün akvam-ı beşer. Kaynıyor kum gibi,  mahşer mi, hakikat mahşer. Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor! Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.'

Öyle bir gök ve öyle bir yer ki gün mahşer günü. İnsanın aklının almadığı kıyamet ve dünyaya cesaretin ne demek olduğunu öğreten kahramanların destanı o gün.

Ve yüz binlerce canın oluk oluk akan kanı karşısında diz çöken yedi düvel!

Cesareti yedi düvele nam salmış asker, sonsuz uykularınızda rahat uyuyun. Bize miras bıraktığınız cesaretiniz şimdi bu meydanları dolduran Malkaralıların damarlarındaki asil kanda. Ruhunuz şad, mekanlarınız cennet olsun.

Öyle Bir Kahraman Gazi Komutanları Var Ki, O Yiğit Komutanın Adı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Öyle naif bir komutan ki dünyaya insanlık tarihini yeniden yazdırır. Çanakkale’de savaştığımız Anzak askerlerinin hatırasına şöyle seslenir; 'Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken İngiliz, Fransız, Avustralyalı, Yeni Zelandalı, Hintli kahramanlar. Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükût içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçikle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.'

Avustralyalı bir anne de Mustafa Kemal'in mektubuna karşılık bir cevap yazar; 'Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını alicenap sözleriniz hafifletti, gözyaşlarımız dindi. Bir anne  olarak sözleriniz bizlere teselli verdi. Yavrularımızın sonsuz uykularında huzur içinde dinlendiklerinden hiç şüphemiz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa, bizler de size “ATA” demek istiyoruz. Çünkü yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri kadar yüce. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan Büyük Ataya bütün anneler adına sevgi, şükran ve  saygıyla.'

Bir yandan kendi yurdu ve kendi insanına karşı savaşıp ölen askerleri şehit olarak, kahraman olarak, ana kuzusu gencecik bir evlat olarak gören Mustafa Kemal, bir yanda, belki de hiç gitmek istemediği bir savaşa sürüklenen oğlunun ardından bağrına ateş düşen bir annenin Mustafa Kemalin mektubundan duyduğu teselli, merhamet ve saygı.

Bir Sulh Yazısıdır Bu; Çanakkale’den Yola Düşen Bir Özgürlük, Direniş ve İnsanlık Yazısı

O ne güzel Atatürk’tür, ne yüce insanlıktır. Bizler Malkaralı çocuklar olarak Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Mavi gözlü Atam sana selam olsun.

Bugün  kurtuluş! O öyle bir kurtuluş ki adı  57. Alay’dır.  Çanakkale Gelibolu Yarımadasında gözünü kırpmadan 57. Alayın 628 kişilik mevcudunun tamamı 3 günde şehit oldu.

57. Alay Şehitliği bugün Gelibolu’da Kanlısırt'tadır.

Ve şimdi o kahramanlar, hala oradalar ve hala o tepeyi bekliyorlar. Benim Malkaralı genç kardeşlerim şimdi aynı inançla buradalar.

“Ya  istiklal  ya  ölüm”  diyen  Atatürk’ün  varisleri,  Malkaralı  genç  kardeşlerim!  O başkomutan bütün bu umudu, fedakarlığı, inancı, erdemi, kahramanlığı, bağımsızlığı ve dünyanın bütün ulvi duygularını sizin kalplerinize emanet etti.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Sizlere dedi ki; Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Ey Türk istikbalinin evladı; İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Ne mutlu Atatürk'ün dev yürekli gençlerine!

Ne mutlu Kurtuluşumuza!

Ne mutlu Cumhuriyete!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Kurtuluş Günümüz Kutlu Olsun

Kurtuluş savaşımızın kahraman Türk kadını sana selam olsun. Çiğil tepedeki onurlu Albay Reşat Bey sana selam olsun. Kanlı sırtı bekleyen 57. Alay sizlere selam olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, kahraman şehit ve gazilerimize selam olsun. Ruhları şad olsun. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.“ diyerek tüm hemşehrilerimizin Kurtuluş Bayramımızın 97. yıl dönümünü kutladı.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'un yapmış olduğu konuşmanın ardından Ayna grubu konseri Erhan Güleryüz'ün Kurtuluş Bayramına dair yapmış olduğu konuşma ile başladı.

Ayan grubunun seslendirdiği birbirinden değerli eserlerle vatandaşlar doyasıya eğlendiler.

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü