GÜNCEL

ANIZLARI YAKMAYALIM, YAKANLARI UYARALIM

İlçemizde buğday ve ayçiçek hasadıyla birlikte anız ve ayçiçek sapı yakma gibi tarımla bağdaşmayan haberleri görmeye devam ediyoruz. Anız ve ayçiçek sapı yakmanın yanan alanlarda “ürün kaybı ve ekolojik” zarara neden olmasına rağmen, cezalar ve zararları hiçe sayılarak halen anız yakılmaya devam ediliyor.

Anız ve ayçiçek sapı yakmanın toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozduğu, verimliliği düşürdüğünü belirten yetkililer; "Anız yakma, hava kirliliğine ve trafik kazalarına sebep olmasının yanında küresel ısınmaya da yol açmaktadır. Ayrıca anız yangınları komşu tarlalardaki ürünlere ve meyve bahçelerine, telefon direklerine, yerleşim yerlerine, ormanlara ve yaban hayvanlarına zarar vermekte ve büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Anız yakmanın zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

Toprak organik maddesi yok edildiğinden toprak verimliliği azalır.

Toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir.

Toprak erozyonunun önü açılır.

Doğal denge bozulur.

Orman yangınlarının çıkmasına sebep olur.

Anızla birlikte çok zaman diğer komşu tarla ve bahçeleri de yanmaktadır.

Anız yakmalarla zaman zaman yerleşim alanları da yanmaktadır.

Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır.

Sap ve anızın yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybı da artmaktadır.

Anız ve ayçiçek sapı yakmanın sonucunda zamanla toprakta çoraklaşma ve verim düşüklüğü meydana gelerek fayda yerine zarar verir. Bereketli topraklarımızın bereketini kaçırmayalım. Lütfen anızları yakmayalım. Yakanları da uyaralım.

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü