GÜNCEL

14 KASIM KURTULUŞ BAYRAMI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümü etkinlikleri 14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 9.00'da Atatürk Anıtı önüne çelenklerin sunulması, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm aziz şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla tören programı başladı.

Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma programının ardından saat 9.15'de Şehitlik Abidesi'nde çelenk sunumu, aziz şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'mızın okunması ve saygı atışı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen törene; CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Erkan Yıldız, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Oktay Oğuz, Malkara İlçe Emniyet Müdür Vekili Fatih Mehmet Çetin, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, askeri erkân, daire müdürleri, okul müdürleri, dernek başkanları, basın mensupları, muhtarlar, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

14 Kasım Kurtuluş Bayramı saat 10.00'da eski otogar alanında büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen program ile devam etti.

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun temsili olarak canlandırılması, Türk Birlikleri Komutanını temsil eden Merkez Ortaokulu öğrencisi Ahmet Hilmi Akyelli, Kurtuluş Kızını kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmasının ardından “Bir Kurtuluş Destanı” adlı şiirini okudu.

Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Erkan Yıldız ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul törene katılan okullarımızın ve halkımızın Kurtuluş Gününü kutladılar.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yapmış olduğu konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, protokolün değerli üyeleri, saygı değer basın mensupları, sevgili öğrenciler, kıymetli hemşehrilerim.

Bugün sevdamız Malkara'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılının onuruyla, gururuyla, coşkusuyla Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e Cumhuriyete, Malkara’mıza ve kurtuluşumuza sahip çıkan hemşerilerimi en içten duygularımla sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bugün bağımsızlık ve onuru için, kutsal vatan topraklarında boyunduruk altında yaşamayı reddeden, gönüllü olarak, bir sevda için, bu vatanın dört bir köşesine özgürlük kokusu gelsin diye, vatanımızın sınırlarını kanlarıyla çizen ve al kanlı ay yıldızlı al bayrağı bu mavi göklerde şerefli ve özgürce dalgalansın diye, yüzbinlerce Mehmetlerin, Fatmaların uğruna can verdiği ve oluk oluk kanlarıyla; bayrağımızın namusunu bize emanet ettikleri o yüce gündür.

Bugün Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Geldikleri Gibi Giderler” dediği, canını verenlerin, boyun eğmeyenlerin, gözünü kırpmayanların ve  mucizeyi gerçekleştirenlerin günüdür.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Ya istiklal Ya Ölüm” emriyle esaret altında yaşamayı canı pahasına kabul etmeyen ecdadımızın onurlu günüdür.

Bugün Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Anadolu’da düşmanı tutuşturduğu gündür.

Sonu öyle bir kurtuluş günüdür ki, düşman işgalinden kurtuluşumuza ve kurtuluşumuzun sonunda o en büyük bayram ve ciğerlerine kadar özgürlük demek olan Cumhuriyet’in müjdecisi gündür. Yaşasın bağımsızlığımız, yaşasın kurtuluşumuz, yaşasın CUMHURİYET.

O bağımsızlık savaşı sonucunda kurulan, adı bile güzel Büyük Cumhuriyet sayesindedir ki, tüm siyasi, sosyal ve ekonomik farklılıklarımıza rağmen bir arada özgürce yaşayabiliyoruz ve bu alanları doldurabiliyoruz. Bu yüzdendir ki, Cumhuriyetin ne pahasına kurulduğunu unutmayacağız.

Bizlerin burada olmasını sağlayan, güvenlik güçlerimizi, Kurtuluş Savaşı Kahramanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, kahraman silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum, kahraman gazilerimize şükran ve minnet duygularımla sunuyorum.

Bugün yediğimiz ekmekte, içtiğimiz suda, soluduğumuz havada, Cumhuriyet şemsiyesi altında birlik ve beraberlik içinde omuz omuza durabilmemizi sağlayan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, kahraman silah arkadaşlarının, tüm şehit ve gazilerimizin hakları var.

Bu yüzden ecdadımıza, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün İlke ve İnkılaplarına, o kutlu Cumhuriyet’e, bağımsızlığa, kahraman şehitlerimize ve gazilerimize verilecek bir sözümüz var.

Ne Mutlu Kurtuluşumuza! Ne Mutlu Cumhuriyete!

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Bugün bunları özgürce ve haykırarak, başımız dik olarak bu meydanlarda bize söyleten kahramanlarımıza selam olsun. Ruhları şad olsun.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, Kurtuluş Bayramımızı en kalbi duygularımla kutluyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un konuşmasının ardından 75. Yıl İlkokulu öğrencisi Yaren Alpat “Bugün Kurtuluş Günü” adlı şiirini, Merkez Ortaokulu öğrencisi Mert Gülmez “Bu Vatan Kimin” adlı şiiri okudular.

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini, Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Erkan Yıldız, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Oktay Oğuz, Malkara İlçe Emniyet Müdür Vekili Fatih Mehmet Çetin, Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç ve Malkara İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Remzi Barış tarafından takdim edildi.

Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisi, gazilerimizin halkı selamlaması ve  araçların geçiş töreni ile 14 Kasım Kurtuluş Bayramı etkinlikleri son buldu.

 

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü