GÜNCEL

14 KASIM KURTULUŞ BAYRAMI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü etkinlikleri 14 Kasım 2017 Salı günü saat 9.00'da Atatürk Anıtı önüne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Atatürk ve tüm aziz şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Şehitlik Abidesi'nde çelenk sunumu, Aziz Şehitlerimiz adına Saygı Duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Saygı Atışı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen törene; Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Demir, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Malkara İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Murat Kızıltan, Siyasi Parti Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, Ahmet Nazif Balcı, İsmail Akkaya, Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Askeri Erkan, Daire Müdürleri, Muhtarlar, Okul Müdürleri, Dernek Başkanları, Gaziler, Basın Mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

14 Kasım Kurtuluş Bayramı töreni saat 10.00'da Eski Otogar Alanında büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen program ile devam etti.

Malkara'nın Kurtuluşunu sembolize eden Türk Birliklerinin Malkara'ya girişinin canlandırılması, Türk Birlikleri komutanını temsil eden Hüsniye Hanım Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencisi Gencay Işık'ın Kurtuluş Kızını kurtarıp özgürlüğüne kavuşturması ve “Bu Vatan Kimin” adlı şiirini okuması, Kurtuluş Kızını temsil eden 75. Yıl İlkokul öğrencisi Nisanur Çakar “Vatan Destanı” adlı şiirini okudu.

Şiirlerin okunmasının ardından Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul törene katılan okullarımızın ve halkımızın Kurtuluş Gününü kutladılar.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu topraklar için gözünü bile kırpmadan kanlarını dökmüş, canlarını vermiş şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yapmış olduğu konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Cumhuriyet Başsavcım, protokolün değerli üyeleri, yazılı ve görsel basının değerli temsilcileri, saygıdeğer hanımefendiler beyefendiler sevgili çocuklar; Kurtuluşumuzun 95. Yılında Atatürk sevdalısı hemşerilerimle birlikte olmanın onuruyla gururuyla hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Değerli hemşerilerim, bugün 14 Kasım bugün pusudaki düşman silahını göğsüne yaslamış yüreklere ateş düşürmeyi beklerken, Mehmetçiğimizin secdeye varıp bağımsızlık için yakarışının sonuç verdiği gündür. Bugün gönüllerin her şeyi elinin tersiyle ittiği, gözlerin hiçbir şey görmediği, bedenlerin acıyı hissetmediği gündür. Bugün bağımsızlık uğruna kadın erkek çocuk demeden şehit verdiğimiz gündür. Bugün cesurca tam bağımsızlık için başkaldırışımızın zaferinin yaşandığı gündür. Değerli hemşerilerim, Gazi Mustafa Kemal Paşa diyor ki: Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Özgürlüğe tutkun bir ulusun, tüm yokluklara olanaksızlıklara rağmen, büyük Atatürk önderliğinde kazandığı unutulmaz zaferin adıdır kurtuluş. Tarihten silinmek istenen bir ulusun, kadı ile yazdığı unutulmaz bir destandır kurtuluş. Elinde hiç bir şey bırakılmasa da yüreğindeki vatan ve bayrak sevgisi yıkılmaz imanıyla her şey geri kazanan geleceğini kuran bir ulusun şaheseridir kurtuluş. Acıları sevince, esareti özgürlüğe, ümitsizliği onurlu geleceğe, çağ dışı kalmış yaşamı, aydınlık ve çağdaş bir kimliğe dönüştürmenin adıdır kurtuluş. Ay yıldızlı bayrağın gölgesinde, göğsünü gere gere, başı dik yürüyebilmektir, ezan sesleriyle yüreklerin ürpermesidir kurtuluş. Başkomutanımız Mustafa Kemal yönetiminde dünya savaş tarihine unutulmaz bir not düşen kahraman ordumuza duyduğumuz sonsuz minnettir kurtuluş. Kurtuluş 19 Mayıs'tır, Bandırma Vapurudur, Erzurum'dur, Sivas'tır. Kurtuluş 23 Nisan'dır. İnönü'dür, Dumlupınar'dır, Sakarya'dır, Afyon Kocatepe'dir. 26 Mayıs 1922 akşamı son darbeyi vurmak için Kocatepe'den ufka bakıyordu Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Sarışın bir kurda benziyordu ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkla akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe'den Afyon Ovasına atlayacaktı. Kurtuluş tam bağımsızlıktır. Kurtuluş Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk‘tür. Ne mutlu bizlere ki gururla ve onurla kurtuluş bayramımızın coşkusunu yaşıyoruz. Bugün her Malkaralı hemşerimin kalbinde farklı bir heyecan var. 95 yıldır yaşanan bu heyecan sonsuza dek bu kentte eksik olmayacaktır. Bu gurur bizim bu zafer bizim bu coşku bizim, bu sevinç hepimizin. Kurtuluşumuzun 95. yılının onuru ve gururu ile Başta Devletimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatanı bizlere kazandıran tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şükranlarımı, kahraman ordumuza minnetlerimi sunuyorum. Gözleri buğulu, gönülleri huzurlu, yüreği kıpır kıpır siz saygıdeğer Malkaralı hemşerilerimin kurtuluş gününü kutluyor hepinizi en içten duygularımla ve saygılarımla selamlıyorum. Kurtuluş bayramınız kutlu olsun.” dedi.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul'un konuşmasının ardından Hüsniye Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Berkay Aksu “Vatan Destanı” adlı şiirini ve Atatürk Ortaokulu öğrencisi Ayşenur Yıldız “Biz Bu Vatanı Nasıl Kurtardık” adlı şiiri okudular.

Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul tarafından takdim edildi.

Yapılan ödül töreninin ardından Atatürk Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösterisi, gazilerin halkı selamlaması, araçların geçiş töreni ile 14 Kasım Kurtuluş Bayramı etkinlikleri son buldu.

 

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü